ÇEVREMİZDE NELER OLUYOR?
Fahri Kurt

Fahri Kurt

ÇEVREMİZDE NELER OLUYOR?

17 Haziran 2015 - 23:08

 

\r\n\r\n

Birkısım İslam ülkeleri son onbeş yıldan beri tarihin en şiddetli katliamlarına, tecavüz ve zulümlerine neden oldu.Ülkemiz güvenlik ve istikrar limanı gibi dururken, büyümesini her yıl artırırken, çevremizdeki ülkeler ise sıcak savaşın içinde kan ağlıyor. Ülke güvenlikleri derin yaralar almış,iç savaş yaşar hâle gelmiş durumdadır.

\r\n\r\n

Ülkemiz “yurtta sulh cihanda sulh” politikasıyla dünyanın sıkıntılı bölgelerine elinden gelen yardımı ve desteği yapmaya çalışsa da taşıma su ile değirmen dönmüyor.Neticedeki komşudaki yangın bizi de yakıyor.

\r\n\r\n

Geçenlerde dikkat çekici bir rapor yayınladı.İşte o rapordan bir bölüm:

\r\n\r\n

ABD'nin Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nün yayımladığı "Costs of War (Savaşın Maliyetleri)" adlı rapora göre, ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Taliban rejimini yıkmak için Afganistan'da operasyon başlattığı Ekim 2001'den Amerikan askerlerin Afganistan'tan ayrıldığı Nisan 2014'e kadar Afganistan'ta yaklaşık 68 bin, Pakistan'da 82 bin, Irak'ta da 204 bin kişi olmak üzere toplam 354 bin kişi çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle öldü.

\r\n\r\n

Savaşın ekonomik bilançosu ise, 4,4 trilyon dolar. Raporda savaşın, Afganistan, Pakistan ve Irak'ta altyapı, Sağlık ve eğitim hizmetlerine büyük darbe vurduğu kaydedildi.

\r\n\r\n

Söz konusu tarihler arasında üç ülkede ölen Amerikalı askerlerin sayısı 6 bin 802, diğer ülkelerden askerlerin sayısı da bin 432 olarak hesaplandı.

\r\n\r\n

Savaş ve terör, son 14 yılda Afganistan'da 23 bin, Pakistan'da 50 bin, Irak'ta da 147 bin sivilin ölmesine neden oldu.

\r\n\r\n

 Bu sadece üç ülkedeki ölümler… Doğu Türkistan, Filistin, Mısır, Yemen, Suriye, Tunus ve Cezayir gibi iç savaş yaşayan ülkeler hariç…

\r\n\r\n

2001 ve 2014 yılları arasında 344 gazeteci ve 438 insani yardım görevlisi, bölgede görev yaparken yaşamını yitirdi. En çok gazeteci ölümü, Irak'ta, yardım görevlisi ölümü de Afganistan'da kaydedildi

\r\n\r\n

Afganistan'da savaş devam ediyor.

\r\n\r\n

Raporu hazırlayanlardan NetaCrawford, Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2015'in ilk dört ayında Afganistan'da 974 kişinin öldüğünü, bin 963 kişinin yaralandığını aktardı. Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılmasının ardından, Afganistan'daki savaşın daha da kötü bir hale geldiğini kaydetti.Irak,Suriye,Filistin,Mısır,Cezayir,Tunus,Yemen,Afganistan,Pakistan,Doğu Türkistan,Myanmar… Hepsinde Müslüman kanı akıyor.Yeni Osmanlı misyonu ile Türkiye olarak, sorumluluğumuzun ağır yükü, dış ilişkilerde ve ekonomide kaygı verici olarak iyiden iyiye hissediliyor artık.

\r\n\r\n

Kahramanmaraş, Irak ve Suriye iç savaşlarının en çok etkilendiği illerden birisi.Urfa,Antep,Hatay,Adana,Mersin gibi savaştan kaçanların yığıldığı diğer illerimiz

\r\n\r\n

.Suriye’nin belirsizliği,savaşın ekonomik,sosyal ve beşeri yükünün uzun süre daha bizleri etkileyeceğini gösteriyor.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Öncelik ülkemiz olmalıdır.Yardım edelim derken yardım edilecek duruma da düşmemek gerekir.

\r\n\r\n

“Metal Fırtına’nın” son dalgası ülkemizi teğet geçer inşallah… Çevremizdeki ülkeler batarken, bizim etkilenmememiz mümkün mü?

\r\n

Son Yazılar

https://www.alexa.com/siteinfo