MEMUR DİSİPLİN CEZALARININ AFFINA NEDEN İHTİYAÇ VAR?
Fahri Kurt

Fahri Kurt

MEMUR DİSİPLİN CEZALARININ AFFINA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

13 Mart 2017 - 16:38

 

Kamu çalışanlarının,özellikle de öğretmenlerin disiplin suçlarının affı,yaklaşık beş yıl önce gündeme getirildi,sonra unutuldu,gitti.Buz dolabına kondu.Hiçbir şey ila nihaye dolapta beklemez.Ya çıkarılıp  çöpe atılır ya ada ne olacağına bir karar verilir.

Disiplin cezalarının affını bekleyen milyonlarca memur var.Hapis yatanalar affediliyor,ya da cezaları hafifletiliyor.Barış olsun diye, barış süreçleri de uyguluyoruz.Ancak ülkemizin iç barışına,memurların devletle olan barışına,amir-memurların kendi aralarındaki  barışına yardımcı olacak,netice de siyasi ödülünün de alınacağı bir konun, görmezlikten gelinmesi bir eksikliktir.

Bu konu da sivil toplum kuruluşları ve sendikaların ortak bir arzusunun olduğu açıkça görülmektedir. Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfedarasyonunun(HAKSEN) İl temsilcsi olarak, bu konuyu gündeme taşıyarak,sessiz çoğunluğun sesi olmak istedim.

Neden memur disiplin cezaları vesicil affı gereklidir? Bu konu da tecrübelerimden faydalanarak düşücelerimi paylaşmak istiyorum.

  1. Her şeyden evvel, çoğu müfettiş kendisini,rehberlik yapma,proplemi önleme,yenilikleri anlatma,yanlışı düzeltme gibi asli görevlerinin ötesine geçerek, kendilerini ağır ceza yargıcı zannederek,memurların  hayatlarını karartacak,kariyerlerini yıpratacak,şahsiyetlerini zedeleyecek,memurluk yapmalarına mani olacak şekilde yani kelle almak içinFETÖ zihniyetiyle acımasız raporlara imza atabilmektedirler. Disiplin affı ile bu mazlum memurların biraz rahatlatılması iyi olacaktır.
  2. Geçmiş hükümetlerin bir çoğu, her on yılda bir defa memurların disiplin cezalarına ve sicil affına yönelik olarak “Devlet Babanın” affını Gündemine aldılar ve uyguladılar.

Devletin, evlatlarını affetmesi,devletin büyüklüğünün işaretidir.

 

  1. Disiplin cezaları uygulanmıştır.Neticesinde memur cezasını çekmiştir.Bir daha aynı suçu işlememesi gerektiği konusunda gerekli mesajı da almıştır.Uygulanıp bitmiş,arşive kaldırılmıştır.Affedilmesi memura moral verecektir.

 

  1.  Dosyalardaki cezaların,memurun yükselmesine engel olmak ,moral ve motivasyonunu bozmaktan başka bir önemi kalmamıştır.Kusursuz kul olmaz.Kimse de mükemmel değildir.Af ile insanların kendilerini toparlamalarına bir defa daha fırsat verilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

  1. Disiplin cezalarının bir kısmı, isimsiz şikayet dilekçeleri ve ihbarlar sonunda,tetikçi müfettişlerce kasıtlı verilmiş olduğu yönünde,memurlar arasında yaygın bir kanaat söz konusudur.Af ile bu şaibeli disiplin cezaları da ortadan kalkmış olacaktır.

 

  1. Bir çok soruşturmada müfettişler hür iradeleriyle değil,salt kanun ve yönetmelikler ile değil yerel,siyasal,sosyal ve adli güçlerin etkisiyle,onların yönlendirmeleriyle,bu kesimleri mutlu edecek raporlar hazırladıkları yönünde çok sayıda örnekler mevcutur.Müfettişlerin maksatlı,yanlı raporlarıyla işlemiş oldukları hukuk tecavüzlerini ve cinayetlerini, yargının da uzun yıllar temizleyemediğine şahit olmaktayız.Af ile mazlum ve mağdur memurların adalet duyguları biraz da olsa tamir edilmiş olabilir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

https://www.alexa.com/siteinfo