4. ULUSLARARASI TEKSTİL ZİRVESİ GALA PROGRAMI

4. ULUSLARARASI TEKSTİL ZİRVESİ GALA PROGRAMI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’taki 40 milyar liralık şirketin 5 milyar dolar sanayi üretimi ile Türkiye’ye güç kattığını söyledi.

25 Eylül 2019 - 10:14

KMTSO tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin gala programı yapıldı. Gala gecesine BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ile iş adamları katıldı. Programda konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın yüzde 3.18 oranla takipteki krediler bakımından Türkiye’nin en dürüst 10 ilinden biri olduğunu söyledi. Kentte üretilen tekstil ürünlerinin en son teknolojiyle elde edildiğini söyleyen Zabun, “Kahramanmaraş bugün Türkiye’nin en güçlü ekonomilerinden biri olmuştur. 40 milyar liralık şirket, aktif büyüklüğü ile 5 milyar dolar sanayi üretimi ile Türkiye’nin gücüne güç katmaktadır. Çalışkan girişimcileri ve güçlü sermaye yapısına sahip olan Kahramanmaraş, yüzde 3.18 oranla takipteki krediler bakımından Türkiye’nin en dürüst iller arasında 10 şehirden birisidir. Şehrimiz tekstil endüstrisinde büyük ölçekli yatırımlar ile pamuktan hazır giyime her alanda üretim yapan son teknolojiye sahip fabrikalarıyla dünya moda merkezlerinin en önemli tedarikçilerinden biri olmuştur. Uluslararası Tekstil Zirvesi de, Kahramanmaraş’ın bu sektördeki başarısını uluslararası marka gücünü çok net bir şekilde sergilemektedir” diye konuştu.
Kahramanmaraş’ın Türkiye’de tekstil sektöründe ithal eden iller sıralamasında 600 milyondan fazla büyüklüğü ile 5’inci sırada yer aldığını belirten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, “Bilindiği üzere tekstil sektörü geçtiğimiz yüzyılda sanayileşme ve küresel gücün belirleyicisi olmuştu. Bu sektörde başta İngiltere olmak üzere AB ülkeleri önemli rol oynamıştır. Tekstil hala dünyada ülkelerin çok önem verdiği, geliştirdiği bir alandır. Türkiye dünya tekstil ihracatı sıralamasında 10 milyar dolarlık ihracatı ile 6’ıncı sırada, 6 milyar dolarlık ithalatıyla da 10’uncu sırada yer almaktadır. Kahramanmaraş, Türkiye’de tekstil sektöründe ithal eden iller sıralamasında 600 milyondan fazla büyüklüğü ile 5’inci sırada yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Yeri Önünde Bıçaklanan Şahıs Hayatını Kaybetti
İş Yeri Önünde Bıçaklanan Şahıs Hayatını Kaybetti
İskenderun’da Hırsızlık Şüphelisi 3 Kişi Tutuklandı
İskenderun’da Hırsızlık Şüphelisi 3 Kişi Tutuklandı
https://www.alexa.com/siteinfo