Yarım Altından Pahalı

Yarım Altından Pahalı

az aylarında kilosu 1-2 lira arasında değişen yeşil erik, kış soğuğunun iyice hissedildiği şu günlerde, kilosu 400 liradan satılırken, yarım altın ise 335 liradan satılıyor.

29 Ocak 2014 - 08:11 - Güncelleme: 29 Ocak 2014 - 08:32

Yaz meyvesi yeşil erik, genellikle aşeren hamileler tarafından kış aylarında kilogramı 400 liradan alıcı buluyor. Erik gibi, taze kayısı ve kiraz da kilogramı 300 liradan satılıyor.

\r\n\r\n

Kış aylarının gelmesiyle birlikte yaz meyvelerinin azda olsa tezgahlarda yerini alması hem Kahramanmaraşlı vatandaşları yüzünü güldürürken hem de Yeşil Erik, Taze Kayısı ve Kiraz gibi fiyatları duyan vatandaşlara yok artık dedirten cinstendi.

\r\n\r\n

Kahramanmaraş’ta Trabzon Caddesinde bulunan Doğan Market sahiplerinden Seyfettin Nacar, fiyatların yüksek olmasının sebebinin mevsiminin olmamasına bağladı.

\r\n\r\n

Yeşil eriğe, yüksek fiyatı nedeniyle tüketicilerden fazla rağbet gelmezken, ürünü en çok hamile kadınların tercih ettiği belirten Nacar,  Eriğin yanı sıra yine yaz aylarında görülen kavun, karpuz, incir, çilek gibi meyveler tezgahlarda tüketiciye sunduklarını, Bu meyvelerin yaz aylarına göre fiyatlarının birkaç kat daha yüksek olmasını mevsiminin olmamasından kaynaklandığını söyledi.

\r\n\r\n

Genellikle güney Amerika kıtasındaki Şili ve Arjantin gibi ülkelerden ithal edilen yaz meyvelerinden kavun 5, karpuz 3, üzüm 5 ve çileğin kilosu 8 liradan alıcı bulurken yeşil erik 400, taze kayısı ve kiraz ise kilogramı 300 liradan satılıyor.

\r\n\r\n

Erikte ayrıca; göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini, osmalit basınç ve su dengesini sağlayan sodyum, potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyum da erikte önemli ölçüde bulunuyor. Ayrıca Kalsiyum da içeren erik, demir açısından da oldukça zengin. Yoğun lif yapısına da sahip olan eriğin sindirim sistemi üzerinde ki etkisi tartışmasız çok büyük. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Yeşil erik vücudumuzda neler yapar?

\r\n\r\n

1- Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemi yaşamamızı da önler.  

\r\n\r\n

2- Bağışıklık sisteminin oluşmasında ve korunmasında etkilidir

\r\n\r\n

3- Diş Bakımı: Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir.

\r\n\r\n

4- Demir Eksikliğini önlemek ve tedavi sürecinde yardımcıdır. Yeşil erik vücutta kan yapmasına yardımcı olur. Ayrıca, anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenmekte etkili olmaktadır.

\r\n\r\n

5- Fit ve sıkı bir vücut için erik. Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur. Böylece vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasında yardımcıdır.  

\r\n\r\n

6- Kilo vermek istediğinizde de yeşil erik tüketin. Yeşil erik tükettiğinizde kan şekeri düzeyleri olumlu etkilenir. Erik yedikten sonra kan glikozu ortada görünmektedir. Kan şekeri ne kadar dengeli seyrederse kilo vermek o kadar dengeli ve sürekli olur. 

\r\n\r\n

7- Vücut içi hasarı önler; Yeşil erik yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, beyin ve kanda yağ iç zarın zarar görmesini önler.

\r\n\r\n

8- Akciğerler bakımı ve sağlığında etkilidir: Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve çok kronik akciğer sorunları gibi akciğer sorunlarından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.

\r\n\r\n

9- Yaşlılarda düzenli olarak yeşil erik tüketmenin görme sorunlarını önlediği düşünülmektedir.  

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Eriklerle ilgili yapılan son araştırmalar ise;

\r\n\r\n

Agri Life Research Center’ da yapılan yeni araştırmada; eriklerdeki antioxidant özellikleri  incelenmiş, 100 farklı meyve ile karşılaştırılmış. Bu araştırmada anitoxidantlar’i kanser hücreleri ile etkileşime sokmuşlar, Araştırmacıların sonucunda: erikteki anitioksidant güc yabanmersininden daha fazla çıkmış. Sonra  laboratuarda göğüs kanseri hücreleri ile etkileşime görmek için ilerlediler. Bunlar erik içerdiği eşsiz bitkisel besinleri normal hücrelere zarar vermeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu bulundu.

\r\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Evin Yatak Odası Çöktü
Kahramanmaraş’ta Evin Yatak Odası Çöktü
Kahramanmaraş’ta Çatı Yangını
Kahramanmaraş’ta Çatı Yangını
https://www.alexa.com/siteinfo