Türkiye ile Rusya arasında 100 milyar dolarlık dev işbirliği

Türkiye ile Rusya arasında 100 milyar dolarlık dev işbirliği

Moskova’da bir araya gelen Erdoğan ve Putin Türkiye ile Rusya’nın önünü açacak 8 anlaşmaya imza attı. Ticaret hacmi için hedef 100 milyar dolar. Ortak yatırım fonu da kurulacak.

11 Mart 2017 - 12:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti. Erdoğan havalimanında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov’un yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi ve yetkililer tarafından karşılandı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin’le Kremlin Sarayı’nda buluştu. Görüşme 2 saat 40 dakika sürdü, ardından heyetler arası temaslara geçildi. Toplantı öncesi iki lider kameraların karşısına geçti. Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantılarına ara verilme sürecinin yaşandığını belirten Erdoğan, “Ekonomik, ticari, askerî, savunma sanayiine yönelik birçok alanda atacağımız adımlar, ÜDİK toplantımızın ana başlıklarını teşkil edecek” dedi.

KİMSE BEKLEMİYORDU

Rusya lideri Putin de şunları söyledi: “Son zamanlarda Suriye dâhil olmak üzere dünyadaki krizleri çözmek için aktif bir biçimde çalışıyoruz. Rusya ve Türkiye, askerî ve istihbarat kurumları seviyesinde iyi ve etkili ilişkiler kurdu. İlişkiler hızlı şekilde onarılıyor. Moskova böyle olduğu için çok memnun. Rusya ve Türkiye askerî ve istihbarat makamları arasında böyle yakın iş birliği kurulacağını kimse beklemiyordu.”
Erdoğan ve Putin’in heyetler arasında yaptıkları toplantıda ise 8 anlaşmaya imza atıldı. İki lider açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

KISITLAMALAR SONA ERMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz” diyerek şunları kaydetti: Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler, iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiştik fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük.

MİLLÎ PARAYLA TİCARET

Millî paralarla ticaretin artırılmasına büyük önem veriyoruz. Böylelikle ticaretin üzerindeki kur baskısı hafifleyecek. Türk Akımı ve Akkuyu projelerinde sergilediğimiz iş birliği diğer konular için de emsal olacağına inanıyorum.

ORTAK YATIRIM FONU

İmzaladığımız 2017-2020 Orta Vadeli Program ve diğer anlaşmalarla güçlü bir irade ortaya koyduk. Türk-Rus ortak yatırım fonunun 1 milyar dolar sermayeyle kurulmuş olması ciddi ve güçlü bir adımdır. Bu anlaşmalar ve aldığımız kararlar hem kaybedilen zamanı telafi edecek hem de iki ülke ilişkilerinde bir sıçrama yaşatacaktır.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Cenevre sürecinin bizi sonuca taşıması için başta rejim olmak üzere, bütün tarafların samimiyetle çalışması gerekiyor. Bir terör örgütüyle diğerinin bertaraf edilmeyeceği de artık kabul edilmelidir. Başta DEAŞ olmak üzere PYD, YPG, El Nusra bizim her an karşımızda olan terör örgütleridir.

BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİK

Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve milli birliğini hiç kimse tehlikeye atmamalıdır. Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun ortak çıkarlar, bölgesel istikrar ve küresel barış çerçevesinde yürüttüğü yakın iş birliği elbette birilerini rahatsız ediyor olabilir ancak bizler provokasyonlara gelmeyecek, terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz.

MENBİÇ İÇİN İŞBİRLİĞİ

Münbiç sürecinde de bildiğiniz gibi şu anda orada Türkiye-Rusya olarak koalisyon güçleriyle bir iş birliği yapalım istiyoruz. Bu iş birliğiyle beraber Münbiç halkının oraya yerleşmesini sağlayalım. Bundan sonra asıl hedef Rakka.

PUTİN: YASAK KALKACAK

Rusya Devlet Başkanı Putin de hem müjde hem de pozitif mesajlar verdi: Türk vatandaşlarına yönelik çalışma izinleri, vize kolaylığı ve Türk şirketlerine yönelik yasaklar en yakın zamanda kalkacak, bu konuda siyasi karar alındı. En yakın zamanda uygulanacak. Türkiye, Rusya’nın önde gelen ticari ortaklarından birisidir. Geçen sene yaşanan bazı gelişmeler ve dövizdeki dalgalanmalardan ötürü ikili ticarette yüzde 30’dan fazla düşüş yaşandı.Bu durum iki ülke için de olumsuz oldu. Bizim önceliğimiz enerji alanındaki işbirliği. Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Güç Santralı projelerindeki işbirliği artarak devam edecek.

DUYGULARIM SICAK

(Suriye’deki ateşkes) Türkiye’nin rolü ve çabaları sayesinde, sadece ateşkes değil, somut, doğrudan itilafa katılan taraflar arasında Astana’daki siyasi müzakereler başlatılabildi. Ben de şahsen Moskova’da bu görevde olmadığım sürede birkaç kez Türkiye’de tatil yaptım ve en sıcak duygularım halen mevcut.

RUSLAR’I DAVET EDİYORUM

“Özellikle turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkemize davet ediyorum. Gelsinler, Türkiye’nin tarihî, turistik, kültürel güzelliklerini onlar da görsünler. Güvenlik güçlerimiz de her türlü tedbiri alarak gelen turistleri ülkemizde en iyi şekilde ağırlamamızı sağlayacak.”

 Nuri ELİBOL - Türkiye gazetesi 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SANKO Üniversitesi Tanıtım Günlerine Büyük İlgi
SANKO Üniversitesi Tanıtım Günlerine Büyük İlgi
Başkan Mahçiçek, Esnafı Gezerek Uyarılarda Bulundu
Başkan Mahçiçek, Esnafı Gezerek Uyarılarda Bulundu
https://www.alexa.com/siteinfo