KONUKOĞLU MÜNAZARA KAMPINDA..

KONUKOĞLU MÜNAZARA KAMPINDA..

Sanko holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: “Çok çalışın, takım çalışmasına odaklanın, halktan, sosyal yaşamdan kopmayın, sorumluluklarınızı bilin”

30 Ocak 2014 - 09:15

-“KIZSANIZ DA KIRILMAYIN, SEVGİ VE SAYGI ORTAMI OLUŞTURUN”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 2. Türkiye Münazara Kampı’na katılarak, lise öğrencilerine “Başarıya Giden Yol”u anlattı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

     Konukoğlu, Türkiye Özel Okullar Birliği’nin desteği, Etkin Hitabet’in organizasyonu ile Türkiye genelinden seçkin 16 okuldan 150 öğrencisinin katılımıyla Antalya Topkapı Wow Place’de yapılan etkinlikte genç katılımcılardan çok çalışmalarını, takım çalışmasına odaklanmalarını, halktan ve sosyal yaşamdan kopmamalarını ve sorumluluklarını bilmelerini istedi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

      “Mutlu olmak için kendinizle barışık olun” diyen Konukoğlu, öğrencilere eğitim ve iş yaşamından kesitler sundu. Eğitimin önemini, “Üniversite eğitimi ufkunuzu açar, başarı şansınızı çok yükseltir” sözleri ile dile getirdi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

      Okulda, evde ve arkadaş çerçevesinde sakin davranılmasını, tartışma ile kavganın karıştırılmamasını isteyen Konukoğlu, “Kızsanız da kırılmayın. Sevgi ve saygı ortamı oluşturmakla kalmayın, onu korumak ve geliştirmek için çaba gösterin. Bu yöndeki çabalarınız zamanla kişiliğinizi oluşturacaktır” dedi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

                    PARA KAZANMAK KOLAYLAŞTI

\r\n\r\n

       Eskiden para kazanmanın daha zor olduğunu kaydeden Konukoğlu, “Bazıları ‘aslanın ağzında olan ekmek bırakın midesini, bağırsaklarında’ dese de aksini savunuyorum. Para kazanmak kolaylaştı. Bilişim ve buna bağlı olarak iletişim sektöründeki baş döndürücü gelişmeler sayesinde, her cep telefonu bir ofise dönüştü. Yani herkesin cebinde en az bir ofisi var” diye konuştu.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

        Günümüzde para kazanmak isteyene her türlü olanağın bulunduğuna dikkati çeken Konukoğlu, bir yazılım geliştirenin “köşeyi döneceğine” vurgu yaptı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       Üniversiteyi bitirmenin ve bir yabancı dil bilmenin yetmeyeceğini vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti:

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       “Yüksek lisansı, doktorayı mutlaka önemseyin. Bu eğitimler sizlere farklı düşünme yeteneği kazandıracaktır. Ayrıca, sadece İngilizceyi, daha doğrusu bir yabancı dili bilmek yetmez. İkinci, üçüncü yabancı dili öğrenin. Bir dil bir adam, iki dil iki adam demektir. İkinci yabancı diliniz Rusça, Çince olabilir. Dil eğitiminde dünyadaki gelişmeleri dikkate alınız.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

                  TAKIM ÇALIŞMASI

\r\n\r\n

        Takım çalışmasının iş yaşamının olmazsa olmazları olduğunu ifade eden Konukoğlu, başarı için takım arkadaşlarının iyi seçilmesi ya da takım arkadaşı olarak birlikte yola çıkılanlarla iyi ilişkiler kurulması gerektiğini bildirdi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       Hangi iş yapılırsa yapılsın halktan kopulmaması ve sosyal yaşamın içerisinde yer alınması gerektiğini anlatan Konukoğlu, sevgi ve saygı ortamının başarıda çok önemli rol oynadığını kaydetti.         

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

        Mutlu olmayanın hayalinin, hayali olmayanın hedefinin, hedefi olmayanın hırsının, hırsı olmayanın başarısının mümkün olamayacağını vurgulayan Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       “Paylaşmak Mutluluktur anlayışı ile değişik şehirlerde, dernek ve üniversitelerde yarım asırlık iş deneyimimi size olduğu gibi öğrenciler ve iş çevreleri ile paylaşıyorum. Başarılı olmanın ön koşulu mutluluk olmaktır. Mutlu olamayanın başarılı olması hayaldir. Mutlu olmayanın hayali, hayali olmayanın hedefi, hedefi olmayanın hırsı, hırsı olmayanın ise başarması mümkün değil.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

      Örneğin, sizler yaşıtlarınızın çok önemli bölümünün eğitim görme olanağı bulamadığı okullarda eğitim gördüğünüz için mutlu olun. Ama başarı için hayalinizin olması şarttır. Hayalinizde kurguladığınızı hedefe dönüştürmelisiniz. Hedef uzanıldığında erişilen, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin erişilemeyen olmamalı. Hedefe erişmek için hırslı olunmalı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

        Ama hiçbir zaman hırsınız aklınızın önüne geçmemeli. Akıl daima baskın çıkmalı. Bunları hazmederek yaptığınızda, yani merdivenleri birer birer çıktığınızda başarı kapısından içeriye girmişsinizdir. Mutlu olmak için, sizlerin sahip olduklarına sahip olamayanları düşünüp, halinize şükretmelisiniz."

\r\n\r\n


\r\n                     ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

\r\n\r\n

       Üniversite eğitimini tamamladıklarında işin hemen hazır olduğunu düşünen gençleri, "İş hayatı tahmin edemeyeceğiniz kadar acımasızdır" sözleri ile uyaran ve "Sizin için asıl hayat mezuniyet sonrasında başlayacak" diyen Konukoğlu, şu uyarılarda bulundu:

\r\n\r\n


\r\n      "İş hayatına atılmak için yapacağınız görüşmeye zamanından önce gidin. Ucuz da olsa kıyafetiniz mutlaka temiz ve düzgün olmalı. Şunu hiç unutmayın, görüşmeye gittiğiniz kişide sizin için kanaat, en fazla 20-30 saniyede oluşur. Görüşme için odaya girdiğinizde, 'oturunuz' denilmeden oturmayın. Maaş ve unvan konusunu ön şart gibi ifade etmeyin. Hatta performansınıza göre maaş talep ederek, kendinize güveninizi ifade edebilirsiniz.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

        Çalışmaya başladıktan sonra mühendis iseniz ustalara, işletme, muhasebe veya iktisat eğitimi aldıysanız muhasebe birimlerinde sizden kıdemli olanlara eğitim durumuna bakmaksızın saygıda kusur etmeyin. Kendinizi çırak olarak görün ve onlardan alacağınız bilgileri almaya bakın. Onlara saygı gösterdikçe, abla ya da abi dedikçe siz kazanırsınız. Üniversitede aldığınız bilgiyi, işe girdikten sonra o kişilerden alacağınız bilgilerle uygulama şansı bulacaksınız.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

        Her zaman çok çalışın, kendinizi yenileyin, her ortamda empati kurmaya özen gösterin. Kendinizi karşıdakinin yerine koydukça, empati yaptıkça bulunduğunuz ortamda sevilir, sayılır ve bunun sonucunda da başarılı olursunuz."

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

       Prof. Dr. Erhan Erkut ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu’nun da izlediği konferansın sonunda, organizasyon komitesinden Ediz Kentkuran, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na plaket takdim etti.

\r\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afşin Belediyesi Ödüllere Doymuyor
Afşin Belediyesi Ödüllere Doymuyor
Kahramanmaraş’ta 2 Yıldır Aranan Firari Ormanda Yakalandı
Kahramanmaraş’ta 2 Yıldır Aranan Firari Ormanda Yakalandı
https://www.alexa.com/siteinfo