Kahramanmaraş’tan Rusya’ya Çilek Sevkiyatı Başlıyor

Kahramanmaraş’tan Rusya’ya Çilek Sevkiyatı Başlıyor

Kahramanmaraş’ta tarım alanında ürettiği alternatif ürünlerde adından söz ettiren girişimci, şimdilerde katlı çilek üretimi sayesinde Rusya pazarına adım attı.

07 Ekim 2020 - 00:34

Dulkadiroğlu İlçesi Doğukent Mahallesi Dereköy mevkiinde 5 bin metrekare kapalı serasında çilek üretimi yapan Mehmet Karakaya (58), katlı çilek üretimi sayesinde yılın 10 ayında üretim yapabildiklerini söyledi.
Her ay tesislerinde yaklaşık 40 ton çilek üretimi yapılabileceğini kaydeden Karakaya, “Kahramanmaraş’ta birçok çilek tarlamız var. Özellikle Türkoğlu ilçemizde açıkta çok fazla çileğimiz var. bizde işçilik masrafını, çileğinin ömrünü uzatmak ve lezzetini artırmak için katlı çileği bulduk. Kahramanmaraş’ta 2019 yılının 12. ayında bu tesisimizi kurduk. Nisan ayına kadar fide dikimi, topraklarım dolumu sürdü. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında meyve topladık. Çok güzel çileğimiz var. 5 bin metrekare kapalı alan içerisinde 110 bin adet çileğimiz var. üretimi yaptığımız çileğimizde aradığımız sonucu yakaladık ama esas verim önümüzdeki ay olacak. 15 Ekim 2020 itibariyle tekrar çilek verimi başlayacak. Ne zamana kadar? 2021 yılının Mayıs-Haziran aylarına kadar kış üretimi devam etmek şartıyla çilek üreteceğiz. Kasım ayının 15’i ve 20’isi itibariyle Rusya ile yapılan anlaşma sonucu ihracat yapılacak ve ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlayacağız. Ve bizlerde bu durumdan Kahramanmaraş çiftçisi olarak gurur duyduk. Çilek üretimi yapmak isteyen, bu tesisi görmek isteyen tüm çiftçi kardeşlerimiz gelip tesisimizi görebilir. Her saat buradan çilek alabilirler. Vatandaşlarımız da kışın dahil ben çilek nerde bulurum demesin, gelip tesisimizden alabilirler. Hollanda’da, Avrupa’da bu Sakarya Paksu dediğimiz çilek tercih edilen bir çilek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da bu çilekten kullandığı için bu çilek ülkemizde ve Avrupa’da ünlendi” dedi.
“Kasım ayında Rusya’ya ilk sevkiyat başlıyor”
Kahramanmaraş’tan Rusya’ya çilek ihraç edeceklerini belirten Karakaya, “Şuan tesisimizde ısıyı ve soğuk iklimlendirmeyi sağladığımız için 10 ay burada çilek üretilebilir. Diğer 2 ayda toprağın dilenmesi gerekiyor. Çileklerimiz şuan budandı ve verim başladı. Kısmet olursa ayın 15’inden itibaren çilek toplamaya başlayacağız. Tesisimizde aylık 38-40 ton çilek üretimi yapacağız. Rusya’ya ayda 2 tır çilek sevkiyatımız olacak. Her tır 25 ton kapasiteli. Kısmet olursa 11. ayın 20’si ile 25’i arası Rusya’ya sevkiyatımız başlıyor inşallah” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göksun’da Saman Hırsızları Yakalandı  
Göksun’da Saman Hırsızları Yakalandı  
Kahramanmaraş’ta Halk Otobüsünün Altında Kaldı  
Kahramanmaraş’ta Halk Otobüsünün Altında Kaldı  
https://www.alexa.com/siteinfo