Kahramanmaraş’ta 2021 Yılı Yangın Tatbikatı Yapıldı

Kahramanmaraş’ta 2021 Yılı Yangın Tatbikatı Yapıldı

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü 2021 yılı orman yangın sezonu öncesi tatbikatı yaptı.

17 Haziran 2021 - 23:36

Arslanbey Yangın İlk Müdahale ekip binasında yapılan tatbikatta, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Erol Özkan, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Bölge Müdür Yardımcıları İlkay Günay, Hakan Doğan, Hüseyin Meteris ve gazeteciler katıldı.

Tatbikat öncesi açıklama yapan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Erol Özkan, “Orman yangınları ile mücadele 12 ay boyunca sürüyor, özellikle 4 ay yangın açısından riskli. Haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları en riskli yangınların çıkacağı dönem. Bunun başlıca sebepleri anız yangınları. Bahçelerde bir kenarda çalı çırpı toplayarak yakmak veya piknik. Hava yağışlarının azalması, güneşin daha etkili olması ağaçları ve ağaç altındaki örtüyü kurutuyor, daha tutuşur hale getiriyor. Dolayısıyla bu 4 ay içerisinde yangın çıkma ve büyüme ihtimali artıyor, Vatandaşlarımızdan ricamız anızları yakmasınlar." dedi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ise, "Orman Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 533 işçi, 47 arazöz, 18 su tankeri, 74  ilk müdahale aracı, 8 dozer, 7 greyder ve 5 treylerin kara gücünü oluşturuyor. Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarına  havadan da müdahale etmek için 2 adet yangın söndürme helikopteri, 1 adet anfibi uçak  bulunmaktadır. Ayrıca 2021 yılında Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında bulunmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır. Bu sene iklim koşullarının sıcak ve rüzgarlı geçeceği konusunda tahminler var. Biz de ona göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Maalesef Orman yangınlarımızın en büyük sebebi insan kaynaklı insanlarımızın daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız  herhangi bir yangın gördükleri anda 112 veya 177 hatlarını ücretsiz arayarak bizleri bilgilendirirler ise bizler yangına en yakın müdahale ekiplerimiz ile müdahale ederiz ve yangın büyümeden söndürebiliriz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sivas Belediyespor: 4 Kahramanmaraşspor: 0
Sivas Belediyespor: 4 Kahramanmaraşspor: 0
Beyin ve Sinir Cerrahı Yılmaz, “Felcin en önemli nedeni yüksek tansiyona dikkat”
Beyin ve Sinir Cerrahı Yılmaz, “Felcin en önemli nedeni yüksek...
https://www.alexa.com/siteinfo