Reklam
  • Reklam
HAVUZ KEYFİNİZ KAÇMASIN!

HAVUZ KEYFİNİZ KAÇMASIN!

Kirli havuzlar tehlike saçıyor…

13 Temmuz 2018 - 11:35

Yazın gelmesiyle birlikteserinlemek isteyenler soluğu deniz ve havuzlarda alıyor.Fakathem serinleyip hem de eğlenmek isterken özellikle havuzdan geçebilecek enfeksiyonlara da dikkat etmek gerekiyor. Temizliği iyi yapılmamış havuzlar,genellikle yüzücülerde görüldüğü için “yüzücü kulağı” olarak da adlandırılan dış kulak yolu enfeksiyonu başta olmak üzere birçok hastalığa yol açıyor.

Kirli havuz suları nedeni ile meydana gelebilecek sağlık sorunlarına karşı uyarılarda bulunan MedlineAdana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan,dış kulak yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler vererek korunma yöntemlerini anlattı.

KLOR,KORUYUCU MUMU YOK EDİYOR

Dış kulak yolunun korunaklı bir yapısı olduğunu ve kendi kendini temizleme özelliği olduğunu söyleyen Dr. Murat Arslanhan, bazı faktörlerin tek başına veya bir araya gelerek dış kulak yolu enfeksiyonu oluşumunu kolaylaştırdığını belirterek, “Havuzda yüzerken veya duş alırken bazen kulak yoluna su girebiliyor. Suda bulunan klor, kulak yolunun girişinde salgılanan vehalk arasında‘kulak kiri’ olarak da bilinen koruyucu mumu (keratin) yok ediyor. Bunun sonucunda da bakterilerin ve mantarların üremesi kolaylaşıyor. Bir başka neden de kulak yoluna parmak veya herhangi bir sert madde ile müdahale etmek. Bu sıradakulak yolunun cilt yüzeyinde oluşabilecek çok küçük çatlaklardan mikroplar giriyor ve enfeksiyon gelişebiliyor” diyor.

KULAK YAPISI ENFEKSİYONA ZEMİN HAZIRLAYABİLİYOR

Dış kulak kanalında enfeksiyon sonucu oluşan bir hastalığın belirtilerinin genellikle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Murat Arslanhan, dış kulak yolunun yapısının bazı kişilerdenispeten daha dar, uzun ve kıvrımlı olması nedeniylebunun banyo ve yüzmeden sonra bir miktar suyun iç kısımda kalmasına ve oluşan nem sonucu mikropların özellikle de mantarların yerleşmesine neden olabileceğini anlatıyor.

ÇOCUKLAR DAHA ZOR ATLATIYOR 

Hastalığın çocuklarda daha etkili olduğunu belirten Dr. Murat Arslanhan, “Dış kulak yolu enfeksiyonu çocuklarda daha yaygın ve daha acı verici olabiliyor. Ağrı bazen kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek kadar şiddetlenebiliyor. Daha ileri aşamada ise boğaza ve çene eklemine vuran ağrılara bile yol açıyor.Hasta ağzını açmakta dahi zorlanırken bu belirtilere yüksek ateş de eşlik edebiliyor” diyor.
 

DIŞ KULAK YOLU ENFEKSİYONUNUNBELİRTİLERİ:

Kulak ağrısı

Kulak akıntısı

Kulak kaşıntısı

Kulaktatıkanıklık hissi

İşitme azlığı, uğultu, çınlama

Kulak çeperinde kızarıklık

KULAĞINIZI HAVUZ ENFEKSİYONLARINDAN KORUYACAK 6 ÖNERİ:

Serinlemek isterken herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması için öncelikle temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Murat Arslanhan dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için şu önerilerde bulundu:

Yüzmek için havuz yerine denizi tercih edin. Havuz suyundaki klor, kulak cildinde bulunan doğal koruyucu maddenin parçalanmasını hızlandırır.

Su sporlarıyla uğraşanlar risk altındaki grubu oluşturur. Bu kişiler su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanmalı, suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalını doğru bir şekildeve iyice kurulamalıdırlar.

Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın.

Kulak ve kulak yolu derisine yönelik müdahaleden uzak durun. Kulak çubuğuveya parmağınızı kulak yoluna sokmayın.

Suyla temastan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulayarak kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışın. Başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın.

Sık tekrarlayan dış kulak yolu enfeksiyonu oluyorsa yüzme esnasında başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Kardan Kanepe Yaptılar
Kahramanmaraş’ta Kardan Kanepe Yaptılar
Kar Eğlencesi ‘JAK’ Timleri Sayesinde Daha Güvenli
Kar Eğlencesi ‘JAK’ Timleri Sayesinde Daha Güvenli
https://www.alexa.com/siteinfo