Başkan Mahçiçek; ’Tek Engel, Sevgisizliktir’

Başkan Mahçiçek; 'Tek Engel, Sevgisizliktir'

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ‘Tek engel, sevgisizliktir’ diyerek çıktığımız yolda özel ihtiyaç sahibi bireylerimizin her daim yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum” dedi.

14 Ekim 2022 - 12:29 - Güncelleme: 14 Ekim 2022 - 12:37

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Onikişubat Belediyesi olarak, özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmeye, öz güvenlerini artırmaya, moral ve motivasyonlarını yükseltmeye devam edeceğiz. ‘Tek engel, sevgisizliktir’ diyerek çıktığımız yolda özel ihtiyaç sahibi bireylerimizin her daim yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum” dedi.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek,  15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Türk toplumunun tüm kesimleriyle bir bütün olduğunu ve özel ihtiyaç sahibibireylerin de toplumun şüphesiz ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Başkan Mahçiçek, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Sözlerimin başında, azmi, cesareti ve başarılı çalışmalarıyla ülkemize güç veren tüm özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü’nü tebrik ediyor, bu anlamlı günün ülkemizde ve tüm dünyada toplumsal farkındalığın artırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Beyaz baston kavramı; 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmek amacıyla bastonunu beyaza boyayarak dolaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Zamanla bu kavram yayılmaya ve tüm dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Görme engelliler için özgürlüğün simgesi olan beyaz baston, toplumu birleştiren, harekete geçiren önemli bir semboldür. Bu günün amacı görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına ilişkin çözüm yollarının bulunması ve farkındalık oluşturulmasıdır. Dünyada 10 milyondan fazla kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılması, birçok göz hastalığının henüz belirtileri başlamadan önlenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

‘Tek engel, sevgisizliktir’ düsturuyla daima özel ihtiyaç sahibi bireylerimizin yanındayız

Bu vesileyle belirtmek isterim ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ olarak ilan etmesi ile birlikte Kahramanmaraş’ta ilk Belediye Hizmet Binası olarak özel ihtiyaç sahibi bireylerinkullanımına uygunluk açısından ‘Erişilebilirlik Belgesi’ Belediyemize verildi. Onikişubat Belediyesi olarak, özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmeye, öz güvenlerini artırmaya, moral ve motivasyonlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Ayrıca, engelleri birlikte aşarak, ayrımcılığa maruz kalmadan yaşama sımsıkı sarılmaları, toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla çok yönlü ve etkin politikaları hayata geçirdik. Her zaman söylediğimiz gibi yaşadığımız her gün bizler de birer ‘özel ihtiyaç sahibi’ adayıyız. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın sosyal devlet anlayışı çerçevesinde eğitim ve sağlık başta olmak üzere her türlü temel ihtiyaçlarının karşılanarak sosyal yaşama kazandırılması hepimizin asli görevlerindendir.‘Tek engel, sevgisizliktir’ diyerek çıktığımız yolda her daim özel ihtiyaç sahibi  bireylerimizinyanında olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Bu anlamlı günde her türlü engeli aşarak hayata tutunan tümözel ihtiyaç sahibi kardeşlerimin,15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, mutluluk ve başarı dolu bir hayat diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni
Kahramanmaraş'ta Türkiye Off-Road Şampiyonası Tamamlandı
Kahramanmaraş'ta Türkiye Off-Road Şampiyonası Tamamlandı
https://www.alexa.com/siteinfo