ASPİRİN KULLANIMINA İLİŞKİN BİLİNMESİ GEREKENLER

ASPİRİN KULLANIMINA İLİŞKİN BİLİNMESİ GEREKENLER

İleri yaşlarda daha dikkatli kullanın!

12 Kasım 2018 - 10:43

Günümüzde ihtiyacımız olmadığı halde ihtiyacımız varmış gibi yiyecekleri, kıyafetleri hatta ilaçları bile tüketme eğilimindeyiz.

Oysa ihtiyacımız olmayan bir gıdayı tükettiğimizde vücudumuz nasıl tepki veriyorsa, hasta olmadığımız halde aldığımız bir ilacın da bedenimize etkileri farklı olacaktır. Aspirin kullanımının buna bir örnek olduğunu belirten Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, hangi durumlarda ve kimlerin aspirin kullanmasına gerektiğine dair yapılan araştırmalara değinerek özellikle ileri yaşlarda aspirin kullanımında daha dikkatli hareket edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Koroner arter hastalıkları ve pıhtı kaynaklı inmelerde etkili

Aspirin’in daha önce koroner arter hastalığı veya pıhtıya bağlı inme geçmişi olan hastalarda kullanılmasının yararlı olduğuna dair birçok çalışma olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, ancak bunların dışında koroner arter hastalığına sahip olmayan ya da herhangi kronik bir hastalığı bulunmayan sağlıklı bireylerde Aspirin’in kalp krizi veya kalp hastalıklarına bağlı ölüm olaylarını azalttığına dair kesin kanıtlar olmadığının altını çiziyor.

 

İleri yaşlarda daha dikkatli kullanılmalı!

Yaşlı bireyler arasında kalp hastalıkları sıklığı arttığı için Aspirin’in 70 yaş üstü bireylerde daha faydalıolabileceğini dile getiren Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, yine de yaş ilerledikçe kanama riskinin arttığının da akılda tutulması gerektiğini belirtiyor. Buna rağmen bilinen herhangi bir hastalığı olmayan, sağlıklı ve yaşlı bireylerde her gün düşük doz da olsa Aspirin kullanımının sıklıkla görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Sezgin, özellikle ileri yaştaki hastaları doktor tavsiyesi olmadan aspirin kullanmamaları yönünde uyarıyor.

 

Araştırmalar ne gösteriyor?

Yaşlı bireylerde kalp ve beyin damar hastalıklarında Aspirin’in etkisi üzerine Amerika ve Avusturalya’da paralel olarak yürütülen çalışmalarda, Aspirin’in, 65 ila 70 yaş üstü ve bilinen bir hastalığı olmayan sağlıklı bireylerde kanama riskini artırdığı, dolayısıyla yarardan çok zarara neden olduğu ortaya konuldu. Araştırma kapsamındaki iki ayrı gruptan birine 100 mg Aspirin, diğer gruba ise plasebo verildi. Yaklaşık 5 yıl süren çalışmada Aspirin’in bu bireylerde herhangi bir sebebe bağlı ölüm, inme dahil olmak üzere kardiyovasküler nedenlerden ölüm, demans veya ölümcül ya da ölümcül olmayan kanser vakalarını azaltmadığı, aksine aspirin alanlarda kanama riskini artırdığı belirlendi. prof. Dr. sezgin  araştırmanın “ileri yaşlardaki sağlıklı bireylerde rutin aspirin alımının yararı değil zararı olduğu” sonucunu bilimsel verilerle desteklediğine dikkat çekiyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dulkadiroğlu’ndan 15 Temmuz Sergisi
Dulkadiroğlu’ndan 15 Temmuz Sergisi
Traktöre Çarpan Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Traktöre Çarpan Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
https://www.alexa.com/siteinfo