47 Yıllık Eşine Böbreğini Bağışladı

47 Yıllık Eşine Böbreğini Bağışladı

Adıyaman’da yaşayan Hanım Akıncı, SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi (TransplANTEPSANKO) tarafından gerçekleştirilen başarılı organ nakli ameliyatı ile eşi Hasan Akıncı’ylasadece hayatı değil, böbreğini de paylaştı.

24 Kasım 2021 - 16:13

Adıyaman’da yaşayan Hanım Akıncı, SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi (TransplANTEPSANKO) tarafından gerçekleştirilen başarılı organ nakli ameliyatı ile eşi Hasan Akıncı’ylasadece hayatı değil, böbreğini de paylaştı.

Hasan Akıncı’nın (65) rahatsızlığı, eşinin dikkatli gözlemi sonucu teşhis edildi. Hanım Akıncı (66), hal ve hareketlerinde değişiklik fark ettiği eşini bir sağlık kuruluşuna başvurmaya ikna edince, gittiği sağlık kuruluşunda muayene ve tahlliler sonucu Hasan Akıncı’ya, kronik böbrek yetmezliği teşhisi konularakhaftada dört gün, üçer saat diyaliz önerilmiş.

Böbrek naklinin kolay olmadığını venakil için İstanbul'a ya da Antalya'ya gitmesi halindeameliyat sonrasında aynı kentte bir ay kalması gerektiğinden çok paraya ihtiyacı olacağını düşünen Hasan Akıncı’ya, bir yakınıGaziantep SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde bu ameliyatın tecrübeli ve başarılı hekimler tarafından yapıldığı söylenmiş.

Bu kez de nakil yapılacak böbreğin nasıl bulunacağı sorusu gündeme gelince, Hanım Akıncı eşine ‘Hayat paylaşmaktır, eğer benim böbreğim uyarsa, seve seve böbreğimi verebilirim' demesi üzerine Adıyaman'dan SANKO Üniversitesi HastanesiOrgan Nakli Merkezi’ne gelerek süreci başlatmışlar.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel, yapılan tetkikler sonucu Akıncı çiftinin nakil hazırlıklarının üç günde tamamlandığını kaydetti.

Merkezde tüm böbrek verici ameliyatlarınınlaparoskopik olarak kapalı yöntemle yapıldığını belirten Doç. Dr. Yüksel, “Hanım Akıncı’nın ameliyatı bir saatte, Hasan Bey'in ameliyatı ise yaklaşık 1,5 saatte bitti. Vericimizikincigünde, Hasan Bey dördüncügünde sağlıklı bir şekilde taburcu olarak, mutlulukla evlerine gittiler. Buradaki asıl kahraman Hanım Akıncı’dır. 47 yıllık evliliklerinde iyi ve kötü günleri paylaşan, kader birliği edenHasan ve Hanım Akıncı’ya sağlıklı bir ömür diliyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Yüksel“Hanım Akıncı, eşine önce teşhis koydu, sonra böbreğini vererek, tedavisine vesile oldu” diyerek sözlerini tamamladı.

EŞİM VE HEKİMLERİMİZ BANA YENİDEN HAYAT VERDİ

Eşinin iknası üzerine yaptıkları araştırmalar sonucuSANKO Üniversitesi Hastanesi’ne geldiklerini anımsatan Hasan Akıncı,yaşadığı süreci şöyle anlattı:

“Kronik böbrek yetmezliği teşhisi konunca ya diyalize girecektim ya da böbrek nakli ameliyatı olacaktım. Böbrek nakli olmak kolay mı? Çok masraflı olur mu? Bu çevrede nakil merkezi var mı diye düşünürken bir yakınımdan SANKO Üniversitesi Hastanesinde bu ameliyatın tecrübeli ve başarılı hekimler tarafından yapıldığını duydum.

Hastaneye geldiğimde doktor ve tüm ekip tarafından çok güzel bir şekilde karşılanadık. Her bilgi verilerek merakımız giderildi, rahat etmemiz sağlandı. Eşim büyük bir fedakarlık yaparak bana böbreğini bağışladı. Ameliyat olduktan dört gün sonra taburcu oldum. Doktorların tavsiye ettiği ilaçları kullandım.”

Sağlık durumunda hiçbir sorun olmadığını ve kendisiniçok iyi hissettiğine vurgu yapan Hasan Akıncı, “Bana yeniden hayat vereneşime ve hekimlerimize minnettarım. Allah hepsinden razı olsun” diyerek duygularını paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onikişubat Belediyesi’nden muhteşem ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinliği
Onikişubat Belediyesi’nden muhteşem ‘Türk Mutfağı...
Başkan Mahçiçek; Halka Hizmette Rekor Kırdık
Başkan Mahçiçek; Halka Hizmette Rekor Kırdık
https://www.alexa.com/siteinfo