Dr.Evrim Gülderen, Grip vakalarında Sayılarının Beklenen Bir...

Dr.Evrim Gülderen, Grip vakalarında Sayılarının Beklenen Bir Düzeyde Olduğunu Belirtti.

Kış Mevsiminin yaklaşması ile Grip vakalarda beklenen artışlarla ilgili Necip Fazıl Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm.Dr.Evrim GÜLDEREN açıklamalarda bulundu.

24 Aralık 2019 - 17:29

Eylül, ekim aylarında görülmeye  başlanan daha sonra Kasım aralık ve ocak aylarında görülme sıklığı artan İnfluenza (grip) vakalarının salgın olarak tanımlanmaması gerektiği belirten Uz.Dr.Evrim GÜLDEREN, vaka sayılarının beklenen bir düzeyde olduğunu belirtti.

Hasta kişilerin virüs taşıyan solunum salgılarının damlacık yoluyla başka kişiye geçmesi ile bulaşma gerçekleştiğini belirten Uz.Dr.Evrim GÜLDEREN,‘özellikle çocuklar için günlük yaşamda temas edilen yüzeylerden de masa, kapı kulpu, oyuncak gibi yüzeylerden bulaşabileceği ve Grip olan kişilerle aynı ortamda olabildiğince bulunmamak bulaştırıcılığı önleyebilmektedir. Virüs bulaştığı yüzeylerde 2-8 saat boyunca canlılığını koruyabilmektedir.  Virüs bulaştıktan sonra belirtilerin çıkması 1-4 gün sürmektedir. Klinik olarak akut solunum yolu enfeksiyonu yapar ve akut solunum yolu enfeksiyonu yapan diğer etkenlerden ayırt edilemez. Ani başlayan ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanması ya da akması, baş ağrısı, gözlerde sulanma, kas ağrısı ve halsizlik bulguları olabilir. Küçük çocuklarda ateş daha yüksek; iştahsızlık, bulantı-kusma gibi mide-bağırsak yakınmaları daha sık ve ateşli havale geçirme eğilimi daha fazla olabilir. Yaklaşık olarak 1-2 haftalık bir sürede tamamen iyileşir fakat yaşlılar, çocuklar ve diğer duyarlı gruplarda gerekli tedaviler yapılmadığı takdirde akciğer, kalp veya beyin enfeksiyonu gibi ağır komplikasyonlar ortaya çıkabilir.” dedi

İNFLUENZAYA KARŞI KORUNMADA EN ETKİLİ YÖNTEM AŞI

Aşılanmanın önemine vurgu yapan Uz.Dr.Evrim GÜLDEREN sözlerine şöyle devam etti:“İnaktive edilmiş virüslerden hazırlanan aşılar bağışıklandırma için kullanılmaktadır. Aşı bir sezon önce dolaşan virüslerden hazırlanmakta olup Aşının etkinliği virüsün antijenik yapısını hızlı değiştirmesi nedeniyle %70-90 düzeyindedir. Her sene tekrarlanan aşılanmalar farklı antijenik yapıdaki virüsleri de kapsamaya başlayacağı için aşı etkinliğini arttıracaktır. Aşılanma hastalığın ağır geçmesini ve komplikasyonlarını engellemektedir.“
KİMLERE İNFLUENZA AŞISI YAPILMALI?

Komplikasyonların azaltılması adına Riskli grup olarak belirttiğimiz insanların mutlaka aşılanmaları tavsiye edilmektedir.

65 yaş üzeri ve 6 yaş altı kişiler,
Astımlı çocuklar ve kronik kardiopulmoner hastalığı olanlar,
Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları ya da bağışıklık yetmezliği olanlar,
Uzun süreli aspirin tedavisi alanlar (İnfluenza virüsü ile Reye Sendromu olasılığı),
İnfluenza sezonunda gebeliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinde olacak kadınlar,
Grip virüsünü riskli gruplara taşıyabilecek kişiler: Sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, ev ziyareti yapanlar, grip açısından riskli kişinin ev halkı,
HIV ile enfekte kişiler mutlaka influenza aşısı yaptırmalıdırlar.

KİMLERE İNFLUENZA AŞISI YAPILMAMALI

Altı aydan küçük bebeklere,
yumurta alerjisi olanlara,
Yüksek ateşi olan erişkinlere bu aşı yapılmamalıdır.

İNFLUENZA AŞILAMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Aşı, İnfluenza sezonundan önce eylül-kasım aylarında yapılmalıdır.
Diğer aşılarla (Pnömokok, MMR, Hemofilusinfluenza B ve OPV) birlikte yapılabilir, Ancak farklı bölgelerden kas içine uygulanmalıdır.
Aşı dokuz yaşından küçüklere bir ay ara ile iki doz yapılmalıdır.
Emziren anneler aşı olabilir.
 

Aşı uygulamasından sonraki 6-12 saatte ateş, halsizlik ve kas ağrısı gibi yan etkiler olabilir. Yan etkiler 1-2 gün sürer, ender olarak aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.
 

HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE ANTİBİYOTİKLERİN ETKİSİ YOK
 

Grip tedavisinde Antibiyotiklerin yerinin olmadığını belirten Uz.Dr.Evrim GÜLDEREN şunları kaydetti:“Antiviral ilaçlar, hastanın şikayetleri başladıktan sonraki 48 saat içinde hatta ilk 24 saat içinde kullanılırsa etkili olabilmekte,Antiviral ilaçların yanında; ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar, burun akıntısını ve tıkanıklığını giderici ilaçların kullanılması, yatak istirahati, bol sıvı alınması, hasta odasının sık sık havalandırılması grip tedavisinin temel taşlarıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Komplikasyon gelişen vakalar yatarak tedavi edilmelidir. Antibiyotikler, influenza virüsüne karşı etkili olmadığı için kullanılmamalıdır. Grip vakalarında hastalık seyri 10 günden fazla sürenler, daha komplike bir hastalığa yakalanma riski oluştuğu zaman Uzman Hekim tavsiyesi ile tedaviye Antibiyotik dahil edilebilmektedir.”

İNFLUENZAYA KARŞI KORUNMAK İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN

1.Korunmada en etkin yol aşılanmadır.
2.Bulaşmayı önlemek için öksürme, aksırma sırasında ağız ve burun kâğıt mendille kapatılmalı, mendil çöpe atılmalıdır.
3.Grip olan kişiler başkaları ile yakın temastan kaçınmalı, hastalık döneminde işe ve okula gitmemelidir.
4.Grip olanların maske takması (cerrahi maske, standart maske) bulaşmanın önlenmesinde yardımcı olacaktır.
5.Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması hastalıktan korunmaya yardımcı olur.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nazife Teyze, Yaptığı Bağışla Gönülleri Fethetti
Nazife Teyze, Yaptığı Bağışla Gönülleri Fethetti
Polis Memurunun Ölümüne Neden Olan Sürücü Tutuklandı
Polis Memurunun Ölümüne Neden Olan Sürücü Tutuklandı
https://www.alexa.com/siteinfo