KARAD’dan Türkiye’de Bir İlke İmza Atıyor

Kahramanmaraş Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (KARAD) Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor


KARAD’dan Türkiye’de Bir İlke İmza Atıyor

Kahramanmaraş Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği  (KARAD) Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

\r\n\r\n

KARAD tarafından organize edilen ‘Türkiye Amatör Telsizciler Festivali ve Acil Afet Haberleşme Tatbikatı’ 14-15 Haziran tarihlerinde Kahramanmaraş Başkonuş yaylasında yapılacak. Türkiye’de ilk olmasıyla dikkat çeken Festivale ülkenin dört bir yanından katılımcıların olması bekleniyor.  

\r\n\r\n

Faaliyetlerine 3 ay önce başlayan KADAK kısa sürede büyük bir organizasyona imza atarak Türkiye’de ilk kez düzenlenecek ve Kahramanmaraş’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir etkinlik gerçekleştiriyor.

\r\n\r\n

Festival kapsamında yapılacak doğal afet durumunda acil haberleşme tatbikatına UMKE, Jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğü destek verecek. Tatbikat sırasında ise ülke içi ve uluslar arası telsiz görüşmeleri gerçekleştirilerek doğal afet sırasında yardım ve kurtarma çalışmalarının hızlı ve koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesi için uygulama yapılacak.

\r\n\r\n

Festivali Türkiye’de ilk kez yapıldığına dikkat çeken KARAD basın danışmanı Mustafa Eshabil Şirikçi yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “KARAD kurulduktan sonra 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Kahramanmaraş’ımızın tanıtımına önemli fayda sağlayacak bir etkinliğe öncülük etmiştir. Küçük büyük birçok firma bizlere destek sağlamış olup Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç Bey’in de bizlere vermiş olduğu destekle bu programın kaliteli ve nezih bir ortamda geçmesi için önemlidir, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. telsizciler doğal afet durumunda haberleşme için önemli bir misyon üstlenmektedir. Bu anlamda festival kapsamında doğal afet durumunda acil haberleşme tatbikatı yaprak hem ülke içinde hem de uluslar arası haberleşme ağı kurarak telsiz üzerinden görüşmeler yapacağız. Festivalimizin, amatör telsizcileri Türkiye’de ilk kez bir araya getirmesi nedeniyle önemlidir. Ülkenin birçok yerinde programa katılacak olanlar hem bir biriyle tanışma imkânı bulacak hem de yapılacak tatbikat ile koordineli çalışmanın pratiği yapılmış olacak. Biz bütün vatandaşlarımızı festivalimize katılmaya davet ediyoruz.”

\r\n\r\n

Olası bir afet sırasında ilk yardım, kurtarma, haberleşme gibi önemli bir görevi gönüllü olarak yerine getirecek olan amatör telsizciler, festival ve tatbikat ile daha çok deneyim kazanacak. Program, doğal afet sırasında koordineli ve hızlı haberleşme ile birçok insanın hayatını kurtaracak çalışmalar açısından önemli olarak değerlendiriliyor.

\r\n\r\n

14-15 Haziran’da Başkonuş yaylasında gerçekleştirilecek Türkiye Amatör Telsizciler Festivali ve Acil Afet Haberleşme Tatbikatına, İl Jandarma Komutanı, katılımcı illerdeki dernekler ve gönüllüler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile UMKE Sağlık Müdürlüğü’nün katılması bekleniyor. 

\r\n