İLKBAHARIN C VİTAMİNİ DEPOSU: ÇİLEK

İyi Kolesterolü Yükseltiyor Kötüyü Düşürüyor


İLKBAHARIN C VİTAMİNİ DEPOSU: ÇİLEK

Günümüzde artık her mevsim görmeye alışmış olsak da mevsiminde yenilen çileğin tadı gerçekten başka. Çileğin iştah açan görüntüsü kadar besleyici içeriği ile de bir o kadar çekici olduğunu söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi’nden Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, bu kırmızı meyvenin bahar ve yaz aylarında kilo vermek isteyenlerin veya kilosunu korumak isteyenlerin tercihi olmaya devam edeceğinin altını çiziyor.

VİTAMİN VE MİNERAL KAYNAĞI

Günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan çilek; B, E, K vitaminleri açısından zengin olmasının yanısıra hamilelik döneminde olan kadınlar için gerekli olan folat içeriğine de sahip. 1 porsiyon çilek (10 -12 adet kadar) tükettiğinizde folat ihtiyacınızın yüzde 10'u karşılanmış oluyor. Kış aylarında bağışıklık sistemimiz için tükettiğimiz portakal ve mandalinanın yerini bahar aylarında çilek gibi kırmızı meyveler alıyor. Yüksek C vitamini içeren çilek de bunlardan biri. Çilek, C vitaminin dışında kalsiyum, demir, bakır ve magnezyum mineralleri içeriyor.

KİLO KONTROLÜNE YARDIMCI

Özellikle ikindi ara öğünlerinde 1 kase çileğin yanında 2 salatalık ve 10-15 adet çiğ badem ile oldukça taze ve vücudunuzun su ihtiyacını karşılayan bir ara öğün yapmak mümkün. Sabah kahvaltılarında süt ve yulaf ile hazırlayacağınız yulaf lapasının üzerinde 5-6 çilek kullanmak da son derece faydalı. 100 gram çilek ortalama 35 kaloriye eşdeğer.Çilek, yüksek su içeriği sayesinde özellikle yaz aylarında vücut için gerekli olan suyu karşılamaya da yardımcı oluyor. Bu nedenle de zayıflama diyetlerinde diyetisyenler tarafından sıkça kullanılıyor.

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ

Çileğin lif içeriği yüksek olduğundan iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltip kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürüyor ve bu sayede kalbi korumaya yardım ediyor. Haftada 3 gün 1 kase çilek tercih edebilir.

Faydaları saymakla bitmeyen bu leziz kırmızı meyveyihaftada 2-3 gün, ara öğünlerde tüketilebilirsiniz.