Dünya Çocuklarından, Unutulmaz Bir Gece

Bu yıl 11.’si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Dil ve Kültür Şöleni kapsamında Kahramanmaraş’ta düzenlenen organizasyona binlerce vatandaş katıldı


Dünya Çocuklarından, Unutulmaz Bir Gece

22 ülkeden 62 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen gecede yaklaşık 30 bin kişi, öğrencilerin seslendirdiği şarkı, şiir, semah ve halkoyunları gösteriyle unutulmaz bir gece yaşadı.

\r\n\r\n

Dünya çocuklarının 15 bin kişilik Hanefi Mahçiçek stadyumunda sahne aldığı geceye, Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinden gelen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

\r\n\r\n

Program öncesi türbindeki bütün koltuklar ve merdivenler dolarken, etkinlik öncesi saha içerisine 10 bin sandalye daha getirildi.

\r\n\r\n

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda öğrenciler, söyledikleri birbirinden güzel şarkı ve türküler, halk oyunları gösterileri ile izleyenleri büyüledi.

\r\n\r\n

Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı ve TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, olimpiyatlara Fetullah Gülen Hocaefendi’nin önderlik ettiğini belirterek,  ona buradan selam söylüyoruz” dedi.

\r\n\r\n

Sağlam, “Böyle bir organizasyona çok uzaklarda olmasına rağmen kalbimizde bulunan bir yüce insan önderlik ediyor. Onu buradan selamlıyoruz. Bu organizasyonun birde kahramanları var. Bu kahramanlar dünyanın dört bir yanında Türk okullarında ders veren öğretmenlerimizdir. Onları buradan saygıyla, minnetle selamlıyorum. Bu organizasyonun düzenlenmesinde maddi ver manevi destek veren gönülleri zengin iş adamlarımızı da buradan selamlıyoruz.” diye konuştu.

\r\n\r\n

Türkçe olimpiyatlarının 11 yıl önce, dünyanın 17 ülkesinde başladığını anımsatan Sağlam, son yıllarda ortaya konulan çalışmalarla bu sayının 140 ülkeyi aştığını belirtti.

\r\n\r\n

Türkiye’ye gelmeye hak kazanan dünya çocuklarının, Türkçe öğrenen 15 bin öğrenci arasından seçildiğine dikkat çeken Sağlam, Türkçenin dünya dili olmasına katkıda bulunan bu organizasyonun tamamen bir sivil toplum örgütü organizasyonu olduğunu kaydetti.

\r\n\r\n

Konuşmasında Nobel ödülü veren yöneticilere de seslenen sağlam, “Buradan Nobel’in yöneticilerine dünya barışına katkısı bakımından bu organizasyonu bilmelerini istiyorum. Dünya rekoru kıracak bir sayıda, dünya rekoru kıracak ülkeden Türkiye’mize geldiler. Bu çocuklar ülkemizin yüzde 95 nüfusuna maharetlerini sergiliyorlar.” açıklamasında bulundu.

\r\n\r\n

Belediye başkanı Mustafa poyraz,  sahabe ruhuyla hareket ederek ülkesinden ayrılan öğretmenlerin bir gün dünyanın en ücra köşesinde bile açılmadık okul bırakmayacaklarını ifade etti.

\r\n\r\n

Konuşmaların ardından olimpiyat korosu açılış parçasıyla başlayan etkinlik, Kazakistanlı öğrencilerin yöresel halk oyunları gösterisiyle devam etti.

\r\n\r\n

10. Türkçe Olimpiyatları'nda şarkı dalında dünya birinciliğini elde eden Pakistanlı Arsalah Naaser’ın, Ahmet Kaya'nın 'Kafama Sıkar Giderim' şarkısını seslendirmesi tribünlerden büyük alkış aldı.  Gecede seyircilerin en çok beğenisini kazananlardan biri de Faslı Fablo Guavez oldu. Guavez’in seslendirdiği yalan dünya şarkısına seyirciler cep telefonu ışıklarıyla eşlik etti. 

\r\n\r\n

Olimpiyat coşkusu Vali Şükrü Kocatepenin, sponsorlara plaket takdim etmesinin ardından, protokol üyeleri ile öğrencilerin hep birlikte 'Yeni bir dünya' şarkısını söylemesiyle sana erdi.

\r\n\r\n

Geceye, Ak parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, Yıldırım Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Siyasi Parti Temsilcileri ve yaklaşık 30 bin vatandaş katıldı.

\r\n