KOAH HASTASI OLDUĞUMUZUN FARKINDA DEĞİLİZ!

KOAH HASTASI OLDUĞUMUZUN FARKINDA DEĞİLİZ!

Günümüzde küresel bir sağlık sorunu haline gelmiş olanKOAH’tan (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), tüm dünyada 600 milyon, ülkemizde ise 3 ila 5 milyon arasında....

21 Kasım 2018 - 12:20

Günümüzde küresel bir sağlık sorunu haline gelmiş olanKOAH’tan (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), tüm dünyada 600 milyon, ülkemizde ise 3 ila 5 milyon arasında kişinin muzdarip olduğu tahmin ediliyor. Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH,hastalar içinaynı zamanda kalp hastalıkları ve akciğer kanseri gelişimi açısından da risk yaratıyor.

KOAH’ın, en başta sigaraolmak üzere birtakım zararlı maddelerin uzun süre solunmasına bağlı olarak akciğer ve nefes yollarında oluşan,mikrobik olmamakla beraber iltihabi ve kronikbir hastalık olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal,hastalarda en sık görülen yakınmaların öksürük, balgam çıkarmave nefes darlığı olduğunu belirterek önemli bilgiler verdi.

HASTA OLDUĞUMUZU BİLMİYORUZ!

KOAH’ın,tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemi olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmediğinisöyleyen Dr. Mustafa Faysal Baysal, “Ülkemizde 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var. Oysa ki baktığımızda her 10 KOAH hastasının sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini görüyoruz. Başka bir deyişle ülkemizde bulunan ve sayıları 3 ila 5 milyon olduğu tahmin edilen KOAH'lıların sadece onda biri hasta olduğunun farkındalar” diyerek önemli bir soruna dikkat çekiyor.

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

KOAH gelişimi için en yaygın ve önemli risk faktörünün sigara tüketimi olduğunu belirten Dr. Mustafa Faysal Baysal,“Diğer tütün kullanımları (nargile, puro, pipo vb.) ve pasif içicilik de KOAH gelişimine sebep olur. Bunun yanı sıra özellikle odun, tezek benzeri yakıt kullanımı,çevresel hava kirliliği, tozlu‐dumanlı işyerlerinde çalışmak ve hareketsiz bir yaşam tarzı da önemli risk faktörleridir” diyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

KOAH hastalığında temel olarak 3 önemli belirti görüldüğünü söyleyen Dr. Mustafa Faysal Baysal, “Hastalarının çoğunda ilk belirti öksürüktür ve nefes darlığı ile birlikte görülebilir. Diğer bir belirti ise balgam çıkarmadır. Balgam çıkarma sabahları daha fazladır ve genelde sümüksü-beyaz renklidir. Üçüncü belirti ise nefes darlığıdır.Özellikle hareket esnasında ortaya çıkar ve yıllar içinde şiddeti yavaş yavaş artar” diyerek hastalığın ilerlemesi ile beraber zamanla yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi şikayetlerin de görülebileceğini vurguluyor.

TANI KOLAYCA KONULABİLİYOR

KOAH tanısının, “nefes ölçüm testi” ile ağrısız bir şekilde ve kolayca konulabildiğini anlatan Dr. Mustafa Faysal Baysal, “Çoğu hastalıkta olduğu gibi KOAH’da da erken tanı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltmaktadır. Bu nedenle, 40 yaş üzeri, sigara içmiş ya da hala içmekte olan ve çevresel nedenlerle tozlu-dumanlı ortamlarda bulunan kişilerinkronik öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması durumundavakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları doktoruna baş vurarak nefes ölçüm testi yaptırması önemlidir” diyor.

TEDAVİ ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR

“KOAH, ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir. Ancak tedavide başarılı olunabilmesi için ilk şart sigarayı bırakmaktır” diyen Dr. Mustafa Faysal Baysal sözlerini şöyle noktalıyor:“Sigarayı bırakmayan hastalarda ilaç tedavileri de işe yaramaz. Bunun yanı sıra tozlu-dumanlı ortamlarda bulunmamak, bu tür yerlerde çalışmamak gerekir. Hastaların ilaç tedavileri ömür boyu devam eder.Geç kalınarak hastalığın ilerleyen safhalarında tedaviye başlanması durumunda ise hastanın oksijen tedavisi görmesi gerekir.Bu hastalar özel bir makina yardımıyla günde 15 saate kadar oksijen kullanmak zorunda kalabilirler.”

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
45 YILDIR HASRETLE BEKLENEN MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU!
45 YILDIR HASRETLE BEKLENEN MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU!
AMANOS DAĞLARINDA SONBAHAR MANZARALARI
AMANOS DAĞLARINDA SONBAHAR MANZARALARI
https://www.alexa.com/siteinfo